GİRİŞ YAP / ÜYE OL
Destek İstermisiniz?
Check-in İşlemleri Bilet Sorgulama İşlemleri Bilet İptal – İade İşlemleri Bilet Değişim İşlemleri Vize İşlemleri
SIKCA SORULAN SORULAR
Sorularınıza cevap bulalım.
Merak ettiğiniz soruların cevaplarına aşağıdaki kategorilerden ulaşabilirsiniz.


Uçak bileti internetten nasıl satın alınır?
Önce istediğiniz en uygun ve en hesaplı uçuşu seçmeniz gerekiyor. Uçak bileti için internetten işlem yapmak için kredi kartı sahibi olmalısınız. Uçuşu seçtikten sonra kredi kartınızla online olarak satın alma işlemini hesaplibilet.com ‘dan kolaylıkla yapabilirsiniz.
İnternet üzerinden uçak bileti rezervasyonu yapılabilir mi?
İnternet üzerinde online uçak bileti rezervasyonu belirli havayolları izin yapılabilir. Promosyonlu bir uçuş seçilmesi durumunda ise biletin satın alınması gerekir. Rezervasyon yapabileceğin uçuşlar için satın alma aşamasından önce "Rezervasyon" butonu çıkar. "Rezervasyon" butonunu göremiyorsan, biletini doğrudan satın alman gerekir.
PNR nedir?
PNR nedir en çok sorulan sorulardan bir tanesi. PNR, Passenger Name Record" kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta ve "Yolcu İsim Kaydı" olarak Türkçe'ye çevrilebilir.
İndirimli (Öğrenci, yaşlı, vb.) bileti aldım? Ne yapmam gerekiyor?
Öğrenci, yaşlı, engelli indirimi gibi en uygun bileti aldıysanız eğer, indirim için gerekli belgeleri uçuş esnasında yanınızda bulundurmanız zorunludur. Belgelerin uygun olmaması durumunda, indiriminiz geçersiz kalır.
Engelli indiriminden nasıl yararlanabilirim?
Bazı havayolu firmaları engelli indirimi yapmaktadır. Örneğin: Anadolu jet ve Türk Havayolları engelli yolculardan miles&smiles üyeliği yapmaları karşılığında promosyon sınıfı dışındaki biletlerde yurtiçi uçuşlarda %20, yurt dışı uçuşlarında ise %25 indiriminden uygulamaktadır. Engelli indiriminden faydalanmak için Türk Havayolları resmi web sitesinden, ya da THY merkez ofislerinden miles&smiles engelli üyeliği kaydı yaptırmalısınız.
Doğum tarihini yanlış girdim, sorun olur mu?
Eğer yetişkin bileti aldıysanız ve doğum tarihini yanlış girdiyseniz uçuşunuzda sorun olmaz. İndirimli bilet alırken, doğum tarihi yanlış girildiyse havayolu uçuştan yararlandırmama hakkına sahip olur.
Bilette isim değişikliği yapabilir miyim?
Bilet üzerinde isim değişikliği yapılmamaktadır. Bilet, üzerinde isim yazan kişiye aittir, bu hak başka bir kişiye devredilemez.
Bilet alırken fiyat yükseldi? Ne yapmam gerekiyor?
Satın almak istediğiniz en ucuza bileti, o anda başka kullanıcılar tarafından satışa dönüştürülmüş ve bundan dolayı da fiyat yükselmiştir. Bu durumda işlemi yeni fiyat üzerinden yeniden yapmanız gerekiyor.
Promosyonlu bilet nedir?
Promosyonlu biletler, satın alındığı andan itibaren herhangi bir iptal, iade veya değişiklik yapılamayan biletlerdir. Promosyonlu uçak biletleri fiyatları sınırlı sayıda koltuk için geçerlidir.
Uçak bileti Servis Ücreti nedir?
Uçak bileti Servis Ücreti, bilet alım sırasında, bilet alınan havayolu veya firmanın hizmetine karşılık tahsil edilen ücrettir. İptal edilen biletlerde, iptal talebi yolcu kaynaklı ise Servis Ücreti iadesi yapılmaz.
Bebekler için bilet alınıyor mu?
Uçuş yapacak yolcuların en önemli soruların başında gelenlerden biri de bebek yolculara bilet kesilip kesilmeyeceği. 3 yaşına girmemiş yani 0-24 aylık olan çocuklar, bebek yolcu olarak kabul ediliyor. Yeni doğanlar 48 saatten önce doktor raporu olsa dahi uçuşa alınmıyor. Bebeklerin en az 7 günlük olması ve seyahat etmesinde bir engel bulunmadığına dair doktor raporunun ibraz edilmesi gerekiyor. Uluslararası uçuş kurallarına göre bebeğiniz 2 yaşını doldurmamışsa havayolu tarafından belirlenen ücretle seyahat edebilir. Seyahat öncesinde bebeğin kimlik tespiti ve onun adına da bilet yazdırmanız gerekiyor. Böylece bebeğinizin gerçekten iki yaşından küçük olup olmadığı da tespit ediliyor. Eğer 2 yaşından büyükse uçuş kuralları uyarınca koltukta seyahat etmesi gerektiğinden onun için de bilet almalısınız.
Hesaplibilet.com’a nasıl üye olabilirim?
En uygun biletin adresi Hesaplibilet.com’a üye olmak için sağ üstte yer alan Üye Ol / Giriş Yap linkine tıklayıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra üye olabilirsin. Eğer Facebook üyeliğiniz varsa oradan da giriş yapabilirsiniz. (bizim sistemde olmayacaksa facebook ile girişi silelim!!!) Bilgileri gönderdikten sonra e-posta adresine bir doğrulama mesajı gelecek, oradaki linke tıklayıp e-posta adresini doğruladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelir. Aktivasyon emaili bazen gereksiz e-postaların olduğu bölüme de düşebilir. Orayı da kontrol etmeyi unutma.
Üye olmadan bilet alabilir miyim?
Hesaplibilet üzerinden üyelik işlemini gerçekleştirmeden de bilet alabilir, değişiklik ya da iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak üye olmanın bazı avantajları vardır. Üye olursanız yapacağınız uçuşlardan puan kazanıp, kazandığınız puanlarla bilet alabilirsiniz. Ayrıca üyelik durumunuzda geçmişe ait uçuş bilgilerinizi görebilir, yaptığınız rezervasyonları hemen bilete dönüştürebilirsiniz. Kredi kartınızdaki puanları da hesaplibilet puanına çevirip bunları kullanabilirsiniz.
Uçak biletimi iade ya da iptal edebilir miyim?
Hesaplibilet üzerinden aldığınız uygun fiyata biletlerinizin iptal ya da iade edilmesi havayolları tarafından belirlenen kurallara bağlıdır. Promosyonlu biletleri ise iptal ya da iade edemezsiniz.
Biletimi iptal etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Biletinizi online olarak hasaplibilet.com üzerinden iptal ya da iade edebilirsiniz. Hesapli biletinizi eğer üye girişi yaparak satın aldıysanız, önce üyelik girişi yapmalısınız. Üye girişi yaptıktan sonra "Biletlerim" menüsünden iptal/iade etmek istediğin bilet için "İşlemler" butonuna tıklayıp "İptal/İade Teklifi" almak için talepte bulunabilirsiniz. Eğer üye olmadan satın alma işlemi gerçekleştirdiyseniz ana sayfada "Rezervasyon" bağlantısına tıklayarak, açılan pencerede PNR ve soyad bilgilerini girdikten sonra "İptal/İade İşlemleri"ni seçerek iptal/iade teklifi almak için talepte bulunabilirsiniz. İptal/iade talebi bize ulaştıktan sonra havayolunun kuralları doğrultusunda talebin değerlendirilecek ve size geri dönüş yapılacaktır.
Bilet rezervasyonumu nasıl iptal edebilirim?
Hesaplibilet.com üzerinden oluşturduğun ve henüz satın almadığın bilet rezervasyonunu "İptal Et" özelliği ile iptal edebilirsin. Bu işlemi yapmak için iki ayrı işlem söz konusu. Rezervasyonunu üye girişi yaparak oluşturduysan, önce üyelik girişi yapıp, rezervasyonlar bölümüne gitmelisin, rezervasyonunu üye olmadan oluşturduysan, ana sayfanın üst kısmındaki "Rezervasyon" bağlantısına tıklayarak, açılan pencerede PNR ve Soyadı bilgilerini girdikten sonra "Rezervasyon Ara" butonuna tıklayarak rezervasyon detaylarını görüntüleyebilirsin. Bu ekranın en üst kısmındaki "Uçuş Bilgileri" kısmında bulunan "İptal et" bağlantısına tıklayarak rezervasyonunu iptal edebilirsin.
Bilet iade işlemlerinde ‘Servis Ücreti’ni geri alabilir miyim?
Hesaplibilet.com üzerinden aldığınız biletin ‘Servis Ücreti’nin iade işlemi maalesef yapılmamaktadır.
Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti nedir?
Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti ile seçtiğiniz uçuşundan 2 saat öncesine kadar bilet ücretinin %90’ını iade alabilecek şekilde biletini iptal edebilme hakkına sahip olursun. İptal ettiğiniz biletin yüzde 90’ı size iade edilir. Koşulsuz Bilet İptal Servis Ücreti iade edilmez. Uçuşa 2 saatten daha kısa bir süre kaldığında iptal talebinde bulunulursa, Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti geçerliliğini yitirmiş olur.
Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti’nden nasıl yararlanabilirim?
Koşulsuz Bilet İptali Hizmeti, hesaplibilet.com mobil uygulamalarında ve çağrı merkezi üzerinden almış olduğunuz biletler için geçerli değildir. Uçuşlardan 2 saat öncesine kadar yapılan iptal işlemleri için geçerlidir. Değişiklik işlemi sırasında Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti satın alınamaz. Değişiklik işlemi yapıldıktan sonra, Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti açısından ilk satın alınan biletteki ücretler ve uçuş tarihi geçerli olur. Bilet satın alındıktan sonra Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti ayrıca satın alınamaz. Bilet satın alındıktan sonra Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti iptal edilemez. Bilet açığa alınırsa, ilk belirlenen geçerlilik tarihi geçerlidir.
Biletimi değiştirebilir miyim?
Uçuş biletlerinizin değiştirilmesi tamamen ilgili havayolu tarafından belirlenen kurallara tabidir. Promosyonlu biletler değiştirilemez.
Biletimi değiştirmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?
Uçak biletinizdeki değişikliği online olarak hesaplibilet.com üzerinden yapabilirsiniz. Üye girişi ya da üye girişi yapılmaksızın bu işlemler gerçekleştirilebilir. Üye girişi yaptıktan sonra "Biletlerim" menüsünden değişiklik yapmak istediğin bilet için "İşlemler" butonuna tıklayıp "Değişiklik Teklifi" almak için talepte bulunabilirsin. Biletini üye olmadan satın aldıysan, ana sayfanın üst kısmındaki "Rezervasyon" bağlantısına tıklayarak, açılan pencerede PNR ve soyad bilgilerini girdikten sonra "Değişiklik İşlemleri"ni seçerek değişiklik teklifi almak için talepte bulunabilirsin. Değişiklik talebin bize ulaştıktan sonra havayolunun kuralları doğrultusunda talebin değerlendirilip, size gerekli bilgi verilecektir.
Havayolu firmasının üzerinden bilet değişikliği yapabilir miyim?
Biletinizdeki değişikliği mutlaka hesaplibilet.com üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz.
Biletimi nakit ödeyerek alabilir miyim?
Hesaplibilet.com üzerinden satın alacağınız biletlerde kredi kartı vea bankamatik kartı geçerlidir. Nakit ödeme yapılmamaktadır.
Mil puanlarımla nasıl uçak bileti alabilirim?
Hesaplibilet.com üzerinden Mil puanları ile bilet alınamamaktadır. Puanlarınızı ilgili havayolunun sitesinden alabilirsiniz.
Biletimi hesaplibilet.com üzerindan aldığımda havayollarının puanlarını kazanabiliyor muyum?
Biletinizi Hesaplibilet.com üzerindan aldığınızda tüm havayollarının Mil programları için geçerlidir. THY'nin Miles&Smiles, Atlas Global'in Jetmil, Pegasus'un Uçuş Puan milleri ve diğer tüm havayollarının mil programlarından yararlanabilirsin.
Online olarak bilet aldım. Mesaj gelmedi, ne yapmalıyım?
Ödeme sırasında kredi kartı bilgilerini girdikten sonra 3D güvenlik şifresi gelmediyse, satın alma işlemi tamamlanmaz. Bunun nedeni kartının 3D güvenlik sistemine açık olmaması olabilir. Kartını 3D güvenlik sistemine açtırmak için bankanla iletişime geçebilirsin. Başka bir neden ise kart bilgilerini girdikten sonra satın alma işlemini tamamlamadan işlemi sonlandırman olabilir. Bu durumlarda bilgi almak için çağrı merkezimizi arayabilirsin.
3D ödeme sistemi nedir?
Web siteleri üzerinden, kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır. 3D Secure, çalıntı bir kredi kartı ile yapılacak alışverişleri rahatlıkla önler. Sebebi de kart sahibinin telefonuna onay SMS bilgisi gönderilerek ödemenin tamamlanmasıdır.
3D güvenlik şifresi gelmedi. Ne yapmalıyım?
Ödeme sırasında 3D güvenlik şifresi gelmediyse, kartın 3D güvenlik sistemine açık olmayabilir. Bu durumda bankanla görüşüp, kartını güvenli ödeme sistemine açtırman gerekir.
Biletimi şirket adına nasıl alabilirim?
Hesaplibilet.com üzerinden en uygun uçak biletini satın aldığınızda ödeme yaptığın sayfada "Faturam firmaya kesilsin." seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
Ödeme yaptım ama biletim gelmedi. Ne yapmalıyım?
Öncelikle hemen çağrı merkezimizle irtibata geçiniz. Biletinizin gelmemesinin sebebi uçuş fiyatının değişmesi ya da ödemenin bankada provizyonda kalması olabilir.
Bileti ücretimi yurt dışı kartımla ödeyebilir miyim?
Elbette. Ancak ödemen döviz hesabı üzerinden yapılır, işlem bedeli hesabına döviz para birimi cinsinden yansır.
Başkasına ait kredi kartıyla bilet ücretini ödeyebilir miyim?
Yanınızda kredi kartınız yoksa, bir başkasının kart bilgileri ile online olarak ödeme yapabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edeceğiniz bir kaç not var. 3D güvenlik şifresi sadece kart sahibinin bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına gider. Başkasına ait kredi kartı ile bilet alırken kart sahibiyle iletişime geçerek kendisine gelen şifreyi ekranda size verilen süre içerisinde girmeniz gerekir. 3D güvenli ödeme sistemi ile alınan biletlerde havalimanında kredi kartı ibrazı gerekmeksizin uçabilirsiniz.
Bilet alırken kredi kartına taksit yapılıyor mu?
Hesaplibilet.com üzerinden yaptığınız uçuşlarınızda bilet alımı onaylandığında, ücret kredi kartından tahsil edilir. Kredi kartlarının güncel taksit seçeneklerini ödeme ekranında görüntüleyebilirsiniz.
Online olarak işlem yaptım. Biletimi nasıl oluşturacağım?
İnternet üzerinden satın aldığınız uçuşların işlemini bitirdikten sonra “ işleminiz başarıyla gerçekleşti” yazan ve biletinizin detaylarının yer aldığı bir pencere açılır. Eğer doğru ve güncel bir email adresi ve cep telefuonunu sisteme girdiyseniz, uçuş bilgileriniz email ve SMS olarak size gelecektir. Uçağa binmeniz için gerekli boarding pass kartını ise online check-in yaptırdıktan sonra kendiniz bastırabilir, havaalanındaki check-in bankolarından nüfus cüzdanınızı göstererek alabilir veya mobil cihazınıza gelen QR kodlar ile uçağa biniş yapabilirsiniz.
Mobil Biniş Kartı (Barkod) nedir?
Mobil Biniş Kartı (barkod) hem web sitesi hem de mobil platformlardan yapılan check-in işlemlerinde temin edilebilir bir kare koddur. İlgili havayolunun Web sayfası, cep telefonlarından mobil uygulamasına girilerek check-in işlemine başlanır. Check-in işlemi tamamlandıktan sonra Cep Telefonu ve E-posta bilgilerinin girileceği sayfa gelir. Buraya bilgiler girilir ve onaylanır.Verilen cep telefonu ve e-posta adresine uçuş bilgilerini ve mobil biniş kartı (barkod) linkini içeren mesaj (SMS ve/veya e-posta) gönderilir. Gelen linke tıklandığında biniş kartı yerine kullanılabilecek olan mobil biniş kartı (barkod) açılır. Bagajı olmayan misafirler bu mobil biniş kartını (barkodu) güvenlik geçişlerindeki görevlilere ve uçağa girmeden önce boarding işlemi yapan görevlilere göstererek hızlı ve kolayca geçiş sağlarlar.
Havale / EFT ile ödeme yapabilir miyim?
Hesaplibilet.com üzerinden yapılan satışlarda nakit ödeme yanı sıra, havale ve EFT yapılmamaktadır.
Check-in nedir? Nasıl yapılır?
Online check-in, uçak biletini satın alan yolcuların uçağa giriş yapabilmek için gereken kayıt işlemini uçuş öncesi bilgisayar veya cep telefonu üzerinden online olarak yapmalarıdır. Online check-in işlemi esnasında uçakta oturmak istediğiniz koltukları seçebilir, yemek tercihinde bulunabilir veya satın alabilirsiniz. Bu sayede havalimanına varışınızda online check-in kontuarını kullanarak zaman kazanarak bagajınızı daha kısa sürede teslim edebilirsiniz. Bagajınız yoksa biniş kartınızı e-mail veya cep telefonunuza mesaj olarak gönderebilir, havalimanında biniş kartınız ile check-in kontuarlarında sıra beklemeden güvenlik şeridinden geçerek uçağınızın kalkacağı kapıya hızlıca ulaşabilirsiniz. Check-in işlemlerinin iç hat uçuşlarında uçuştan en geç 45 dakika önce, dış hat uçuşlarında ise uçuştan en geç 60 dakika önce tamamlanmış olması gerekir.
hesaplibilet.com üzerinden check-in yapabilir miyim?
Elbette. Online check-in işlemini hesaplibilet.com üzerinden yapabilirsiniz.
Havaalanında check-in yapabilir miyim?
Hesaplibilet.com üzerinden aldığınız uygun biletlerin uçuşlarını havaalanındaki havayolu şirketinizin bankolarından da yapabilirsiniz. Bunun için kimliğiniz ya da pasaportunuzun yanınızda bulunması gerekiyor.
Cep telefonuyla check-in yapılabilir mi?
İnternet bağlantısının olduğu cep telefonlarıyla mobil check-in yapılabilir. Bunun için ilgili havayolunun mobil uygulamasına ya da web sayfasına girip, “Check-in” başlığını tıklamanız yeterli. PNR ve ad-soyad bilgilerini girdikten sonra koltuğunuzu seçip, işleminizi tamamlıyorsunuz. Burada yapacağınz işlem sonrasında size e-mail ve SMS gelecektir.
Check-in yapmada bir süre var mı?
Havaalanında check-in işlemi uçağınıın kalkışında 45 dakika önce sona ererken, yurt dışı uçuşlarda ise bu süre 60 dakikadır. Online check-in yapacaksınız o zaman bu süre uçağınız kalkmadan yaklaşık 60-90 dakika öncesinde sona eriyor.
First Class nedir?
First Class, birinci sınıf anlamını taşıyan ve uçaklarda ayrı bir bölümde, özel hizmetlerle seyahat etmenizi sağlayan uçuş sınıfıdır. Her hava yolunda farklı hizmetler ve farklı seçenekler sunan first class uçuşlar, çoğunlukla ayrıcalıklı yolcuların seyahat ettiği özel bir bölümdür. Bir otel odasında seyahat ediyormuş gibi hissetmeniz için tasarlanan first class uçuşlar her ihtiyacınıza karşılık veren detaylarla ve hizmetlerle doludur.
Economy class nedir?
Uçuşlarda en ekonomik biletlerin bulunduğu bölüme economy class adı verilmektedir. Kampanyalı uçak biletleri ve promosyon biletlerin tamamı economy class bölümünden satışa sunulmaktadır. Kendi içinde de farklı fiyat tarifeleriyle satışa sunulan economy class uçak biletleri, her hava yolu tarafından en fazla kontenjan tanınan uçuş sınıfıdır.
Business class nedir?
Business class, birçok hava yolunun belli başlı uçaklarında, yolcuların özel bir tecrübe yaşamaları için ayrılan alan ve bu alanda sunulan hizmetler bütününü kapsayan bir ayrıcalığı ifade ediyor. Her hava yolu için business class başlığı altında olmasa da ayrıcalıklı yolculara sunulan özel ikramlar ve hizmetler bulunuyor. Farklı fiyat tarifeleriyle ulaşabileceğiniz business class uçak biletleri hem havaalanında hem de uçakta özel ve kaliteli hizmetlerle sizi karşılıyor.
Uçak yolculuğunda el bagajı limitleri nedir?
Uçak yolculuğu sırasında kabinde yani yanınızda taşıyacağınız tüm çanta, bavul ve torbalara el bagajı veya kabin bagajı denir. Ücretsiz olarak uçakta yanınıza alabileceğiniz el bagajı, serbest bagaj hakkıyla tamamen ayrı kurallara sahiptir. El bagajlarınız 55x40x23 cm ebatlarında ve maksimum 8 kg olmalıdır. Kargoya vereceğiniz bavullarda ise havayolu firmalarına göre değişiklik göstermektedir. 15, 20 ve 30 kilo ağırlık kabul edilebilmektedir.
Özel Bagaj nedir?
Sağlık ekipmanları, müzik aletleri ve bebekler için kullanılan ekipmanlar hava yollarının bagaj kurallarına göre özel bagajlar olarak sınıflandırılmaktadır. Kurallar; uçuş sürenize, gideceğiniz bölgeye ve ekipmanların ağırlığına göre değişmektedir. Bu kuralların her hava yolunda farklı uygulandığını göz önünde bulundurarak seyahate başlamanız, son dakikada karşınıza çıkacak sorunları engelleyecektir.

Yolcuların tekerlekli sandalyeleri uçakların bagaj kısmında ücretsiz olarak taşınmaktadır. Tekerlekli sandalyeler yolcu uçağa bindikten sonra, bagaja götürülür. Eğer oksijen tüpüne ihtiyaç duyuyorsanız, bunu kabin memurlarına bildirmeniz gerekmektedir. Uçaklarda bulunan medikal sertifikalı oksijen tüplerinden yararlanmanız mümkün.

Solunum cihazları ise belli standartlarda olmalı ve kontrollerden geçmelidir. Taşınabilir oksijen konsantratörleri ve solunum cihazları yolcu ile birlikte kabine veya kayıtlı bagaj olarak uçağa alınmaktadır. Solunum cihazlarınızla ilgili olarak hava yolunu uçuştan en az 48 saat önce bilgilendirmeniz lazım. Çağrı merkezine ulaşarak gerekli bilgilendirmeyi yapabilirisiniz. Müzik aletinizin büyüklüğü kabin bagajı ölçülerini geçmediği sürece, kabin bagajı olarak uçağa alabilirsiniz. Eğer müzik aletlerinizin büyüklüğü, kabin bagaj ölçülerinden fazlaysa ve kabinde taşımak isterseniz, ekstra bir koltuk daha satın almanız gerekir.

Bebek pusetleri (ana kucağı) kabin bagajı olarak taşınabilir. Boyutları 70x30 cm olduğu sürece kabine alabileceğiniz ana kucakları, eğer bebek de yolcu ile birlikteyse ücretsiz olarak taşınır. 2 yaşını geçmiş bebekler için kullanılan araba tipi bebek puseti ile taşınan bebekler için çocuk ücreti tahsil edilir. Boyutlarının 40x40 cm'i geçmemesi gereken koltukların, kendine ait bir kemeri olması zorunludur. Bebek arabalarını ancak uçağa kayıtlı bagaj olarak götürebilirsiniz. Eğer bebek de aynı uçakta seyahat ediyorsa, bebek arabasından ücret talep edilmez.
Bagajım kayboldu, ne yapmalıyım?
Bagajınızın kaybolduğunu anladığınız an, varış salonunda kalmanız gerekiyor. Biletiniz, kimliğiniz ve bagaj etiketinizle beraber kayıp eşya bölümüne giderek gerekli bilgilendirmeyi yapmanız ve form doldurmanız istenir. Bagajınız sistemden sorgulanır, bulunduğu an hava yolu tarafından ücretsiz olarak size teslim edilir. Eğer beş gün içinde bagajınız bulunmazsa, kimlik, uçak bileti ve bagaj etiketi belgelerinizle beraber durum, hava yolları genel merkezi ile paylaşılır ve sonucunda alınan karar size bildirilir. Bu noktada en önemli belgeniz check-in sırasında size verilen bagaj etiketi. Kayıp durumunda o olmadan hiçbir işlemi gerçekleştiremezsiniz.
Bagajım hasar gördü, ne yapmalıyım?
Bagajınızı teslim aldığınız an hasarı görülebiliyorsa, varış salonunu terk etmeden, hasarlı ve kayıp eşya bölümüne gidip bavulunuzu göstermeniz gerekiyor. Hemen bildirmeniz sonucunda mutlaka hava yolları durumu telafi etmek için seçenekler sunacaktır. Eğer zor fark edilen bir hasar varsa en az 7 gün içinde bunu hava yoluna bildirmeniz gerekiyor. 7 günü geçerseniz hava yolları hasarı üstlenmiyor.
Evcil hayvanla uçuş yapabilir miyim?
Evcil hayvanınız eğer kedi, köpek, küçük kaplumbağa veya küçük ötücü kuşsa; kafesi/kutusu ve el bagajınızla birlikte 8 kiloyu aşmıyorsa önceden rezervasyon yaptırarak kabin içerisinde taşıyabiliyorsunuz. Kilo ve kutu boyutu havayolunun politikalarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu boyut ve ağırlığı aşanlar kargo kompartımanında taşınıyor. Taşıma ücreti de havayoluna göre değişiyor.
Kabin bagajında neler yasak?
Kabinde taşıyacağınız sıvıların her biri en fazla 100 ml kaplarda taşınabilir. Tüm sıvı kaplarını 1 litreyi geçmeyen 20x20 cm boyutlarında, kilidi olan şeffaf poşetler içerisinde taşıyabilirsiniz. Her yolcunun bu poşetlerden yalnızca bir tane taşıma hakkı bulunuyor. Aynı zamanda sıvılarınız x-ray cihazında da kontrol ediliyor. Kabin bagajında sıvı taşıma kurallarında bebek mamaları ve ilaçlarla ilgili istisnalar görülmektedir. Bebekle seyahat ediliyorsa uçuş süresi boyunca yetecek kadar sıvı mama taşınmasına izin verilmektedir.
El bagajında bulundurulması yasak eşyalar ise her türlü çapta silahlar, sivri, keskin uçlu silah ve eşyalar, patlayıcılar ve parlayıcı maddeler, sopa, kürek, kelepçe, ıskata, kaykay, balıkçı malzemeleri gibi eşyalar, sörf tahtaları, asitler ve sıvı bataryalar, radyoaktif maddeler, kuru buz, kendinden parlayan maddeler, yangın söndürücüler, köpek kovucu spreyler, Zehirler ve böcek ilaçlar.
Refakatsız çocuk yolcu hizmeti nedir?
Çocuk yolcu kavramı, 2 yaşını doldurmuş fakat 12 yaşından gün almamış ( 12 yaşını doldurmamış) kişiler için kabul edilir. Ayrıca, 2-6 yaş arası( 2 yaşını doldurmuş, 7 yaşından gün almamış) yolcular ebeveyn veya kanuni temsilcisi ile uçuşa kabul edilirler.7-12 yaş arası (7 yaşını bitirmiş, 12 yaşından gün almamış) çocuk yolcular ise, havalimanında ebeveyn veya kanuni temsilcileri tarafından doldurulacak “yetki belgesi formu” ile uçuşa kabul edilirler.
Aktarmalı uçuş nasıl yapılır?
Havayolu, kendi bağlantısını vermişse; Bagaj ilk kalkış noktasından teslim edilir ve son varış noktasında alınır. Aktarmalı uçuş için aktarılan havalimanında check-in gerçekleştirmeye gerek yoktur. Aktarma noktasında bir uçaktan inip diğerine binilmesi yeterlidir. Aktarmalı bilet satışı gerçekleştirirken en az bekleme süreleri ise iç hatlarda 1 saat 15 dakika, dış hatlarda ise 2 saattir.
Uçakta hangi elektronik cihazlar kullanılabilir?
Uçağınızın kalkışı ve inişi süresince elektronik saat, kalp ve işitme cihazları dışında kalan tüm elektronik cihazların kullanımı yasaktır. Uçuş devam ederken kullanımına izin verilen cihazlar ise Video Kameralar ve Kayıt Cihazları, Fotoğraf Makineleri, Elektronik Oyuncaklar, Bilgisayar Oyunları, MP3 tarzında kulaklıkla kullanılan Müzik Çalarlar, Laptoplar ve DVD Playerlar, Hesap Makineleri ve Tablet Bilgisayarlar. Uçuşta kullanımı kesin olarak yasak olan cihazlar ise Cep telefonları, telsizler, uzaktan kumandalı oyuncaklar, hoparlörlü cihazlar, yazıcılar, kayıt durumunda olan Mini Disk Cihazları, Büyük Müzik Setleri, kulaklığı olmayan Cep Radyoları, Küçük Televizyonlar ve Bluetooth alıcıları.
Kimler uçak yolculuğu yapamaz?
7 gününü doldurmamış olan bebekler.
Hamileliğin son 4 haftası içinde ve doğumdan sonraki ilk 7 gün içerisindeki kadınlar.
Yakın zamanda kalp krizi geçirmiş olanlar.
Herhangi bir ciddi ve bulaşıcı hastalık taşıyanlar.
Kanama, travma (vuruk/incinme/sarsıntı) ve enfeksiyondan dolayı kafa içi basıncı artmış olanlar.
Sinüs enfeksiyonu, kulak burun boğaz enfeksiyonları geçirenler.
Ağır kronik solunum yolu hastalığı olanlar ve dinlenme hâlinde bile nefessiz kalanlar.
Orak hücre anemisi hastaları.
Kontrolsüz yüksek tansiyonu olan hastalar ve büyük tansiyonu 20’nin üzerinde olan hastalar.
Yakın zamanda endoskopik ameliyat geçirenler ya da karın travması, mide-bağırsak ameliyatları, baş-yüz-göz hasarları, beyin ameliyatları ve göz yuvarlağının içine girilen ameliyatı geçirenler.
Dalgıçlar dalış yaptıktan sonra kısa süre içinde uçmamalıdır.
Hamileler uçağa binebilir mi?
İlgili havayolunun sitesine bakarak, hamilelerin uçak yolculuğuyla ilgili net bilgiler alınabilir. Genel kurallara göre ise hamileliğinin 28. haftasına henüz girmeyen yolcular doktor raporu almadan seyahat edebilir. Tek bebeğe hamile olan ve hamileliğinde 28. haftanın başı ile 35. haftanın sonu arasında olan yolcular “uçakla seyahatinde sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı doktor raporuyla uçuşa katılabilir. Aynı şekilde birden fazla bebek bekleyen ve hamileliğinde 28. haftanın başı ile 31. haftanın sonu arasında olan yolcular için de bu rapor gereklidir. Hamileliğinin 36. haftasına giren ve tek bebek taşıyan yolcular ile hamileliğinin 32. haftasına giren ve birden fazla bebek taşıyan yolcular doktor raporları olsa bile uçuşlara kabul edilmiyor.
Engelli yolcular için uçak yolculuğu nasıldır?
Engelli yolcuların uçak yolculuğu kuralları havayolu firmalarına göre değişiklik gösterse de belli başlı şartlar pek çok firma için gereklidir. Bunların başında doktor raporu geliyor. Hastanın uçakla seyahat edebileceğine dair doktor raporunuz varsa sıkıntı yaşamazsınız, aksi takdirde uçağa binmek üzere iken havayolu yetkilileri sizin uçmanıza izin vermeyebilir ve sıkıntılı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Eğer elinizde raporunuz varsa uçak bekleme süresine kadar havalimanın bakım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Size sedye, bekle süresinde yatak istirahati gibi imkânlar sunulur. Uçağın içine kadar sedye kullanabilir revirde istirahat ederek uçak saatinizi bekleyebilirsiniz. Bunun için havaalanı doktoruna müracaat etmeniz gerekir.
ÖDEMENİZ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR...
7/24 Uçak Bileti Hattı
0850 259 88 99
GİRİŞ YAP
E-posta Adresim
Şifre
Beni Hatırla
Şifremi Unuttum!


Hesabınız yok mu? ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
Yeni bir şifre belirlemek için, HesapliBilet.com'a üye olduğunuz e-posta adresini aşağıdaki alana girin.
E-posta Adresim
Hesabınız yok mu? ÜYE OLUN
YENİ ÜYE OL
Adınız
E-posta Adresiniz
Parola
Yeni Üye ol butonuna basarak Üyelik Sözleşmesini, Gizlilik ve Çerez Politikasını okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Hesabınız varsa GİRİŞ YAPIN
ŞİFREMİ DEĞİŞTİR
Mevcut Şifre
Yeni Şifre
Yeni Şifre (Tekrar)
FATURA SİL
Faturayı silmek istediğinize emin misiniz.
ÜYELİK BİLGİLERİM
TEBRİKLER, hesaplibilet.com’a kaydoldunuz.
İşleminiz tamamlanmak üzere!

Biletinizi daha hızlı almak ve hesaplı bilet avantajlarından faydalanmak için aşağıdaki bilgilerinizin eksik olan kısımlarını lütfen tamamlayınız.

Adınız
Soyadınız
T.C. Kimlik Numaranız
T.C. Vatandaşı Değilim
Cep Telefonunuz
E-posta Adresim
Doğum Tarihi
Cinsiyet
Bay Bayan


YOLCU SİL
silmek istediğinize emin misiniz.
BİZ SİZİ ARAYALIM
Cep Telefonu


BİLGİNİZ OLSUN
Havayolu firması, az önce bir değişiklik yaptığını belirtti isterseniz yeniden arama yapabilirsiniz

YENİDEN ARA
BİLGİNİZ OLSUN

BİLGİNİZ OLSUN

BİLGİNİZ OLSUN
Bilgilerinizde değişiklik yapmak için arama işlemini yeniden yapmanız gerekmektedir.
Anasayfaya gitmek için "ANASAYFA" butonuna tıklaya bilirsiniz.

VAZGEÇ ANASAYFA